08.06.2009

Picasso i Renoir: z Art-B do Muzeum Narodowego

Picasso, Malczewski, Renoir, Brandt, Axentowicz, Menkes, Erhardt - w sumie 34 obrazy i 11 dzieł sztuki zdobniczej trafiło w depozyt Muzeum Narodowego w Warszawie. Wcześniej bezcenne dzieła należały do spółki Art-B. Narodowy Bank Polski przejął je w ramach rozliczeń i oddał pod opiekę muzeum.
- Jestem dumny, że udało się zatrzymać te dzieła w Polsce i mogą być one prezentowane publiczności - powiedział na konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek.
Dziś depozyt, jutro własność?
Obrazy były przed laty własnością spółki Art-B, symbolu finansowych nadużyć początku lat 90. Kolekcja była zabezpieczeniem zobowiązań finansowych spółki wobec Banku Handlowo-Kredytowego. Dziś obie firmy są w stanie likwidacji, a kolekcja sztuki Art-B została przejęta przez NBP w ramach rozliczeń finansowych z bankiem. Dzieła trafiły w depozyt Muzeum Narodowego w Warszawie.
- Mamy problem z pozyskiwaniem dzieł, zazwyczaj nie stać nas na udział w aukcjach i rywalizację z prywatnymi kolekcjonerami - mówił Andrzej Maciejewski, dyrektor muzeum - Mam nadzieję, że depozyt stanie się kiedyś naszą własnością, a dziś cieszmy się, że udało się przywrócić kolekcję do obiegu publicznego – dodał.

Obrazy wielkich mistrzów  Część z kilkudziesięciu dzieł została zaprezentowana dziennikarzom, od wtorku będzie dostępna dla zwiedzających. Do najciekawszych obiektów z kolekcji należy unikatowy rysunek Pierra Auguste’a Renoira "La collation". Kompozycja przedstawiająca trzy kobiety z pieskiem to pierwszy Renoir w kolekcji Muzeum Narodowego. W warszawskim muzeum będzie można także podziwiać dwie prace Pabla Picassa z przełomu lat 50. i 60. XX wieku. Pojawiają się na nich sceny z walk byków i popisów cyrkowych. W skład kolekcji wchodzi także aż 10 obrazów Jacka Malczewskiego. Wśród prac wybitnego polskiego symbolisty szczególnie wyróżnia się inspirowany Biblią dyptyk "Chrystus w Emaus". Postaci Chrystusa artysta nadał rysy własnej twarzy. Ozdoba zbioru jest pastel Stanisława Ignacego Witkiewicza "Portret Pana S. A.". W kolekcji znalazły się także obrazy pędzla Tadeusza Makowskiego, Teodora Axentowicza, Józefa Brandta, Wojciecha Kossaka czy Meli Muter. Uzupełniają je dzieła sztuki dekoracyjnej i użytkowej m.in. szklana "Pantera" Baccarata i srebrna waza paryskiego złotnika Louisa-Nicolasa Naudin'a z 1820 roku.